.

 

15 maja, w pleszewskim kinie „Hel” odbył się po raz pierwszy Powiatowy Przegląd Twórczości Dziecięcej „Ze sztuką bezpieczniej”. Przegląd ten to ukoronowanie pracy edukacyjnej strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie, którzy od kilku lat prowadzą skierowany do przedszkolaków i uczniów Szkół Podstawowych program „Bądźmy bezpieczni”, obejmujący dotychczas wizyty w szkołach naszego powiatu oraz zajęcia prowadzone na terenie pleszewskiej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. Tym razem, pleszewscy strażacy poszli o kolejny krok dalej przygotowując wspólnie z Domem Kultury w Pleszewie Przegląd, którego głównym celem było  promowanie wśród dzieci wiedzy i umiejętności pomocy sobie i innym oraz właściwych postaw w sytuacjach przeróżnych zagrożeń. Przegląd ten jest prawdopodobnie jedynym tego typu w naszym kraju, co tym bardziej było powodem do dumy zarówno wszystkich jego organizatorów, ale i przede wszystkim uczestników.

Prezentacje oceniało jury w składzie: pani Barbara Jaworska ze Starostwa Powiatowego w Pleszewie, pani Alicja Antonowicz z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, pan Krzysztof Półtorak z pleszewskiego Domu Kultury oraz jako przewodniczący jury, mł.ogn. Mariusz Glapa z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Jury oceniało przede wszystkim przekaz - utrzymany w tematyce Przeglądu. Oprócz tego oceniane były również: pomysł, wykonanie, ogólne wrażenie artystyczne oraz  zaangażowanie wykonawcy.

Prowadzony przez asp. Przemysława Ostrowskiego Przegląd otworzył Starosta Pleszewski pan Michał Karalus, który podziękował organizatorom Przeglądu za pomysł i zwrócił uwagę na to, że sztuka to zupełnie nowy wymiar rozmowy o bezpieczeństwie

Jako pierwsi w I Powiatowym Przeglądzie Twórczości Dziecięcej "Ze sztuką bezpieczniej" wystąpili uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy z przedstawieniem "Dzieci śmieci".

Kolejni wykonawcy to:

Trzy wokalistki ze Szkoły Podstawowej w Sowinie Błotnej, które wykonały dwie piosenki pt: "Imieniny ziemi" oraz "Kocham świat"

Dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Kowalewie, które na Przegląd przyjechały z przedstawieniem" Baba Jaga i przyroda"

Kacper Lepka z Taczanowskiego Zespołu Szkół Publicznych, który recytował wiersz Jana Brzechwy pt. „Pali się”.

Kinga Biadała z Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie z utworem "Z przyrodą zgodnie żyj"

Zuzanna Zych ze Szkoły Podstawowej w Lutyni, która prezentowała utwór Wandy Chotomskiej pt. „Gdy zamierzasz przejść przez drogę”

Jakub Spruta ze Szkoły Podstawowej w Taczanowie Drugim z piosenką "Straż ogniowa"

Uczniowie pleszewskiego Zespołu Placówek Specjalnych  z inscenizacją wiersza Brzechwy "Pali się!"

Grupa "Strażaczki" z Centrum Kształcenia „Wioska Internetowa” w Broniszewicach, która wykonała piosenkę „Strażnica”

Uczennice klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pleszewie, które pokazały scenkę pt: "Pierwsza pomoc"

Zespół Frajda z klasy 3b Szkoły Podstawowej nr 2 w Pleszewie, który wykonał "Piosenką ekologiczną"

Na zakończenie mogliśmy obejrzeć przedstawienie przygotowane przez klasę Ia z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie zatytułowane „Czerwony Kapturek i ekologia”.

Ogółem podczas przeglądu wystąpiło 116 młodych piosenkarzy i aktorów.

Dla wszystkich uczestników przygotowany został słodki poczęstunek i napoje.

Nagrodę Grand Prix I Powiatowego Przeglądu Twórczości Dziecięcej „Ze sztuką bezpieczniej” zdobyli uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej w Dobrzycy, które oprócz statuetki otrzymały bon o wartości 500 zł.

Pierwsze miejsce w Przeglądzie i czek o wartości 300 złotych zdobył Kacper Lepka za wspaniałe wykonanie wiersza "Pali się".

Za wykonanie scenki "Pierwsza pomoc" trzy młode aktorki z klasy Ia ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pleszewie zdobyły miejsce drugie i dostały czek o wartości 200 zł.

Na trzecim miejscu stanęła Kinga Biadała, wykonawczyni piosenki pt: " Z przyrodą zgodnie żyj", która wygrała dla swojej klasy całodniową wyprawę do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Nagrody zwycięzcom wręczali Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie st. bryg. Jacek Jarus, Dyrektor pleszewskiego Domu Kultury pan Mariusz Szymczak, przedstawiciel starosty powiatowego w Pleszewie Marek Klimek, przedstawicielka Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie pani Alicja Antonowicz oraz pan Bogdana Skitek – przedstawiciel firmy Uniqua S.A – jednego ze sponsorów Przeglądu. Pozostałymi sponsorami tej niezwykłej imprezy byli: pan Zbigniew Mizerny, właściciel firmy Elektro-Miz, który ufundował drugą nagrodę oraz firma P.P.H ADMAT z Nowych Skalmierzyc i hurtownia PROWENT, dzięki którym mogliśmy ugościć młodych artystów.

Kolejna edycja Przeglądu „Ze sztuką bezpieczniej” już za rok, a my możemy mieć tylko nadzieję, że pomysł nasz okazał się trafny i przyciągniemy jeszcze większą ilość młodych wykonawców.

Fot. "Życie Pleszewa"
Krótką migawkę z imprezy można obejrzeć tutaj:
Już wkrótce pełna galeria fotografii i dłuższa relacja filmowa.